top of page

İspanya 17 özerk bölgeye (comunidades autónomas) ve 2 özerk şehre (ciudades autónomas) ayrılmıştır. Ayrıca İspanya'da elli il bulunmaktadır. Yedi özerk bölgenin her biri (AsturiasBalearic AdalarıCantabriaLa RiojaMadridMurcia, ve Navarre) aynı zamanda bir ildir.

Tarihi sebeplerden ötürü, bazı iller ayrıca comarcas denilen ilçelere ayrılmıştır. İspanya'daki en küçük yönetim birimi belediyelerdir (municipio).

Provinces_of_Spain.svg.png
mallorca
Mallorca beach
mallorca-2
Cordoba
Barcelona
Barcelona
Valecia
Toledo
Madrid
Sevilla
Sevilla
Madrid
Malaga
Valencia
seville
Granada
barcelona
barcelona
Barselona, Barcelona


İspanya deyince akla ilk Barselona gelir. Tabii tarihi güzelliklerini ve eğlence hayatını düşününce nedenini tahmin etmek pek de zor değildir. O zaman gelin biraz bu dillere destan şehri ve emlak piyasasını kısaca inceleyelim.

Barcelona, İspanya’nın ikinci en büyük şehri ve Katalonya’nın başkentidir. Avrupa’nın en zengin bölgelerinden ve Güney Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olan Barselona’da şehir on bölgeye ayrılmış durumdadır.

En prestijli bölgelere baktığımız zaman; Katalan burjuvazinin gözdesi olan Sarria-Sant Gervasi, efsane La Sagrada Familia’nın da bulunduğu Eixample ve İspanyol mimar Antoni Gaudí’nin baş yapıtlarından olan Casa Batllo ile Casa Mila’nın yer aldığı Gracia ön plana çıkmaktadır. Bu bölgeler aynı zamanda uluslararası yatırımcılar tarafından en çok emlak alımının yapıldığı da yerlerdir. Seçkin butiklerin, dünyaca ünlü markaların ve Antoni Gaudí’nin baş yapıtlarının bulunduğu bu bölgeler; kültürel mekanları, tarihi evleri ve lüks daireleri ile de bir statü sembolüdür.

Eğer şehrin merkezinde lüks bir binada ev sahibi olmak yerine, yeşillikler içerisinde, yüzme havuzlu ve muhteşem manzaralı bir villadan yana tercihinizi kullanmak isterseniz de Katalan burjuvazinin gözdesi olan Sarria-Sant Gervasi, tam size göre.

Barselona
Barcelona_R_#2 (2).jpg
Madrit, Madrid

Madrid, İspanya'nın başkenti ve Madrid bölgesinin yönetim merkezi. İber Yarımadası'nın orta kesiminde yer alır. Madrid; İstanbulLondraBerlin ve Paris'ten sonra Avrupa'nın en en kalabalık beşinci şehridir.

Zengin tarihi mirasının yanı sıra canlı bir kültür ve sanat merkezi olarak da önem taşır. Gelişmesi ve ülke ekonomisinde ağırlıklı bir rol kazanması yakın tarihlere rastlar. Metropolitan alanın yüzölçümü 1.020 km² olup nüfusu 4 milyonu aşkındır.

Avrupa'nın en yüksek başkentlerinden biri olan Madrid, Orta Plato'nun dalgalı bir platosunda 635 m yükseklikte yer alır. Yüksek konumu ve hava kütlelerinin etkisine açık olması sebebiyle ani sıcaklık değişiklikleri sık görülür. Yaz ayları boğucu olup sıcaklık bazen 38 °C'ye kadar ulaşır. Yıllık ortalama sıcaklık 2°-24 °C arasında değişir.

Madrid'in bankacılık ve sigortacılığa dayanan ekonomisine, ulaşım ağının merkezi olması ve turizmden kaynaklanan gelirler de önemli katkıda bulunur. II. Dünya Savaşı'ndan sonra sanayi gelişmiş, imalat sektörünün de ağırlığı artmıştır. Başlıca sanayi mamulleri arasında, demiryolu gereçleri ve traktör yapımı, dönüştürme metalurjisi, elektrikli gereçler yapımı, besin sanayi, tekstil, kimya, plastik maddeleri işleme, optik eşya, otomobil ve kamyon motoru yer alır.

Madrit
madrid-385104_1920.jpg
bottom of page