top of page

İSPANYA'DA GAYRİMENKUL ALIMI PROSEDÜRÜ
 

İspanya'da gayrimenkul alımı,  yatırım için en tercih edilen ve en karlı yoldur.  Siyasi ve ekonomik istikrardan ve küresel krizlerlerden bağımsız olarak gayrimenkul daima fiyata yansıtılır. Bugüne kadar, yurt dışında gayrimenkul yatırımları sadece tasarruf sağlamak için değil, aynı zamanda tatilinizi geçirebileceğiniz bir mülk almak için de bir fırsattır.

İspanya'da gayrimenkul alımı, ülkenin mükemmel iklim koşulları, kültürel benzerliği ve çok sayıda faydalı avantajı nedeniyle yabancılar için caziptir. BA Consulting & Assistance , İspanya'nın en çok rağbet gören bölgeleri dışında, kıyı kesimi, diğer büyük şehirler ve turistik merkezlerde de konut ve ticari mülk portföyü sunmaktadır. 

 

 

 

**Not: Sitemiz ( www.ispanyadaemlak.com ) şu an yapım aşamasındadır. Bu süre içerisinde geniş portföyümüze ulaşmak için iletişime geçiniz.

İspanya'da gayrimenkul alımı, hem bölge sakinleri hem de İspanya'da yerleşik olmayanlar tarafından gerçekleştirilebilir. Hem gerçek hem de tüzel kişiler gayrimenkul edinme hakkına sahiptir. Yabancılar için sadece geçerli bir pasaport ve mali yeterlilik aranmakta olup, taşınmaz edinimi başka bir belge ya da izne tabi değildir.  

İspanya yasalarına göre mülkün satılması, sadece sahibi veya sahibi temsil etmek üzere noter onaylı vekaletnamesi bulunan kişiler vasıtası ile yapılabilir. 

İspanya'daki herhangi bir mülkün Tapu Sicili'nde kayıtlı olması gerekir. Gayrimenkule ait mülkiyet kaydından, mülk sahibi, kadastro değeri, kesin alanı ve mal sahibinin olası bir borcu  olup olmadığı hakkında bilgi  alabilirsiniz.

1. İLK ADIM

Eğer İspanya'nın her hangi bir şehrinde bir mülk satın almak istiyorsanız, vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

2. GAYRİMENKULÜN SEÇİMİ

Hiç tanımadığınız bir ilkede veya bir şehirde yatırıma en uygun gayrimenkulü aramak zorunda değilsiniz!   Deneyimli BA Consulting & Assistance uzmanları sizin için yeterli sayıda teklif hazırlar, böylece alternatifleriniz sınırlı olmaz ve işletmeniz veya yatırımınıza uygun özelliklere sahip olmayan mülklerle vakit kaybetmiş olmazsınız. 

En iyi seçenekleri bulmak için, sadece aşağıdaki parametreler üzerinde net olduğunuzu bildirmeniz yeterli olacaktır;

 • Gayrimenkul türü

 • Emlak Konumu

 • Alan, planlama, ek hizmet ihtiyacı

 • Satın almak için bütçe

Talebiniz alındıktan sonra, isteğinize uygun olarak seçilen mülkleri sunmak için en geç 2 gün içerisinde BA Consulting & Assistance gayrimenkul danışmanları sizinle iletişime geçer. Teklifler arasında en ideal olanlar seçildikten sonra, BA Consulting & Assistance uzmanları, bu mülkleri göreceğiniz bir ziyaret turu düzenlemek için gerekli olan her şeyi hazırlar.

3. İSPANYA'DA MÜLKÜN ZİYARETİ

Ebette satın alınacak mülkün potansiyel alıcı tarafından görülmesi en doğal haktır. Bu nedenle almayı düşündüğünüz herhangi bir mülkü potansiyel alıcı olarak bizzat ziyaret etmeniz mümkündür.  

Ziyaretin süresi alıcılar tarafından belirlenmelidir. Sonrasında BA Consulting & Assistance uzmanları gerekli olan tüm organizasyonu sağlar ve alıcı ile iletişime geçer. 

 

Sorumluluklarımız:

 • İspanya için bir vize başvurusu gerekli ise; İspanyol konsolosluğuna sunulacak davetiye mektubu

 • İspanya'da havalimanından kalınacak otele transferler

 • İspanya Emlak uzmanı ile seçilen mülklere ziyaret. 

 • Ziyaretin bitiminden sonra, son seçimi yapacaksanız, firmamızın çalışanı işlemi tamamlamak için gereken her şeyi hazırlayacaktır.

4. ÖN ÖDEME (REZERVASYON, TALEBİN KESİNLEŞTİRİLMESİ)

Ücretler konusunda Mülk sahibi ile anlaşma sağlandıktan sonra KAPORA verilir ve mülk sahibinden mülkle ilgili gerekli belgeler talep edilir. Dökümanların doğruluğu gerekli kurumlardan teyid edildikten sonra ve herhangi bir vergi borcu ve veya haciz olmadığı kontrol edilir ve satın alma işlemine geçilir. Bu işlemler yaklaşık 10 gün sürmektedir. 

5. FİNANSMANIN ORGANİZASYONU (MORTGAGE)

İhtiyaç halinde mortgage kredisine başvurmak mümkündür. İspanya vatandaşı olmayan biri için ipotek almak artık İspanyol vatandaşı olmaktan daha zor değil. Bir kredinin verilmesindeki belirleyici etken, ödeme gücünüzün derecesidir.

İspanya'da mortgage, bazı durumlarda 30 yıla kadar, genelde ise 5-25 yıl için verilir. İspanya da AB vatandaşı olmayan kişiler için, ipoteğin büyüklüğü mülkün değerinin %50'sine kadardır. İpoteğin büyüklüğü, satış bedeline (Escritura de compraventa) göre belirlenen değer veya fiyat üzerinden hesaplanır - banka daha az değer alır.

İspanya'daki ipotekler için faiz oranları şu anda yıllık %2,00 - 4,00 seviyesinde olup, EURIBOR Avrupa oranına bağlı olarak değişmektedir.

AB vatandaşı olmayan bireyler için mortgage ödemeleri tutarı, kredinin alıcılarının aylık gelirinin% 30'unu geçemez. Satın alma evli bir çift tarafından yapılırsa, her iki eşin de belgelerinin sunulması gerekir. Eşlerden birinin belgeleri yeterli görülmezse, diğer eş ödemeye devam edebilir.

Alıcı ipotekli konutu satabilir. Bir mülk satılırken, yeni mal sahibine bir ipotek kredisi yeniden verilebilir.

Herhangi bir İspanyol bankası, memleketinde gayrimenkul bulunmayan, banka hesabına sahip olmayan, karşılık gelen bir maaşı olmayan veya çok fazla borcu olan bir yabancıya ipotekli satış yapmayı kabul eder. Bir banka hesabınızın olması, düzenli olarak maaş almanız veya vergilerle yasal bir işiniz olması yeterlidir.

BİR MORTGAGE ALMA SÜRECİ​

 • Öncelikle bir İspanyol bankasında bir hesap açılması gerekmektedir.

 • Banka gayrimenkul değerlemesi için değerleme uzmanının yardımıyla (7-10 gün) bir sonuç çıkarmaktadır.

 • Tüm belgelerin noter onaylı olarak İspanyolcaya tercüme edilmesi gerekir.

 • Bankanın ipotek departmanı belgelerinizi inceler ve merkez ofise borç verilmesi konusunda görüş bildirir.

 • Bankanın merkez bürosu tarafından nihai karar verilir. (bu süreç 7-10 gün, bazı durumlarda da daha uzun sürmektedir.)

 • Bir ipotek kredisinin kaydı 2-4 haftadır.

 • İşlemin noterde kaydı - 1,5-2 saattir.

Gerekli belgeler talebiniz olması durumunda tarafımızca hazırlanıp gönderilmektedir.

6. BELGELERİN HAZIRLANMASI

Para işlemleri yapmak için yerel bir bankada hesap açmanız gerekir. (Gelecekte, diğer ödemelerinizi yapmak için bu hesabı kullanabilirsiniz.) Bu nedenle aşağıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız gerekir:

 • Turkiye Cumhuriyeti pasaportu

 • Son üç yıldır çalıştığınız iş yerinden yazı , mevki ve aylık ortalama gelir belgesi, vergi beyannamelerini belirten iş yerinden alınan sertifika

 • Gayrimenkul alımına ilişkin ön anlaşma

 • 100 Avro tutarında naki

 • Yabancı bir vatandaşa İspanya'da gayrimenkul tescil edilmesi, yabancının kimlik numarası (NIE) alınmadan imkansızdır.

7. İŞLEM - Satın Alma Sözleşmesi
8. TRANSFERİN ANA HATLARI

Gayrimenkul alımına ilişkin işlem noter huzurunda yapılmalıdır. Bu aşamada, satın alma, satıcı ile nihai uzlaşma ve mülkün tüm belgelerinin ve anahtarlarının devredilmesi işlemi imzaya tabidir.

Asıl sözleşme Kayıt Odasına (Registro de la Propiedad) gönderilir. Kayıt 2-3 ay sürmektedir. Bu sürenin sonunda, kayıt işlemi sırasında Eskritura'nın bir nüshası alınır - bu nihayet mülkiyet hakkını verir.

Alıcı, satış ve konut satın alma işleminin tescil sürecinde, vergi ve ücret ödemek zorundadır! Satın alma işlemi tamamlandıktan sonra mülkün bakımı artık size aittir. 

Tabii ki, her alıcı özellikle çoğu zaman uzakta olacağı hallerde, satın alma işleminin getireceği faydaların devamının sağlanması ile ilgili kaygı duymaktadır.

 

BA CONSULTING & ASSISTANCE , gayrimenkulünüzün daha fazla hizmet vermesi için size tüm hizmetleri sunar, örneğin:

 • İspanya'da ikamet kaydı

 • Vergi makamlarına kayıtta yardım

 • Kamu hizmetleri ile sözleşmelerin sonlandırılması, uzatılması veya yenilenmesi

 • Emlak sigortası kaydı

 • Bir tasarım projesinin geliştirilmesi ve uygulanması

 • İspanya yasalarına uygun sekilde, hediye sertifikalarının ve diğer belgelerin kaydı

 • Çeviri hizmetleri

 • Müşterinin talebi üzerine gayrimenkul için belgelerin hazırlanması ve iletilmesi

 • İstenildiğinde kiralama hizmetleri

 • Diğer servisler

bottom of page